Bronislava Millá
tvorba hanáckých svatebních koláčů
Hanácké svatební koláče patří k nejhonosnějším příkladům lidového obřadního pečiva u nás. Když sečtete desítky hodin práce a desítky kilogramů čisté váhy, tak se ani není čemu divit. Paní Bronislava Millá (* 1951) se jejich pečení věnuje více jak třicet let a v současnosti je se svými nástupkyněmi jediná na Hané, kdo je v jejich autentické podobě dokáže zhotovit.
Životopis
Připravuje je pro svatby členů folklórního souboru Haná Velká Bystřice i pro muzea, obce a další instituce za účelem prezentace. Svatební koláč býval důležitým prvkem tradiční svatby a nesl si s sebou mnohovrstevnatou symboliku. Byl součástí přechodového rituálu, kdy nevěsta dostala koláč od své kmotry jako vyjádření přání šťastného manželství. Pro symboliku byly zásadní především jeho barvy a tvary. Bílé těsto značilo nevinnost, červené a modré stužky zastupovaly ženský a mužský prvek, zelené ratolesti byly symbolem hojnosti. Výsledná podoba koláče byla navíc podmíněna lokální tradicí a také invencí konkrétních pekařek.
První pokusy o oživení pečení začaly ve Velké Bystřici již v 70. letech, ale k autentické rekonstrukci se paní Millá s kolegyněmi dostala až v polovině 80. let skrze seznámení s paní Ludmilou Spáčilovou z Nákla, která ovládala přípravu tzv. olomoucko-litovelského typu koláče. Hlavní zásluhy za záchranu tradice přikládá paní Bronislava především Heleně Lisické. Díky jejímu bádání se podařilo zrekonstruovat podobu koláčů z pěti různých lokalit, které byly představeny v roce 1992 na výstavě v rámci festivalu Lidový rok ve Velké Bystřici.
U olomoucko-litovelského typu, který je dnes všeobecně nejznámějším, tvoří základ koláče velký kruhový korpus z nejedlého těsta, do kterého se postupně zapichují tzv. prstky ve tvaru holubiček připevněné na dřevěných hůlkách. Celá kompozice je velmi složitá a vyžaduje značnou zručnost. Vše musí dobře držet a holubičky přitom musí co nejvíce zakrývat dřevěné hůlky. Koláč se nakonec dozdobí dekorací z květin a smažených kuliček a korpus se obváže širokou stuhou. Příprava koláče vysokého 120 cm a těžkého 40 kg, který se skládá z 500 holubiček, trvá přibližně 70 hodin.
Paní Millá zhotovila hanácké svatební koláče nejen pro četná muzea na Moravě, ale také pro Národní muzeum v Praze. V neposlední řadě v roce 2000 upekla a instalovala dva koláče v Paříži, na výstavě věnované lidovému obřadnímu pečivu v Evropě.