lidová
kultura
Hodové oslavy na sv. Jana Křtitele ve Věrovanech
Hodové slavnosti na sv. Jana Křtitele ve Věrovanech, které se konají vždy na konci června za široké účasti místních i přespolních obyvatel, jsou společensky nejvýznamnější obecní událostí v daném roce. Slavnosti představují široký soubor obyčejů a zábav, které mají duchovní i světskou část. Svým způsobem, ať už přípravou nebo realizací, je do nich zapojena většina místních občanů.
Světský rozměr oslav je při hodech ve Věrovanech mnohem širší než duchovní. Nejvýznamnější, a nutno říci, že i unikátní z pohledu celé střední Moravy, je střílení z obecního kanónu, které mají v režii mladí hasiči SDH Věrovany. Po celou dobu konání hodů, v sobotu a v neděli, s krátkou přestávkou v noci a během nedělní bohoslužby, střílejí hasiči a jejich pomocníci na vybraných místech obce hodové salvy. Tento obyčej tradovaný údajně již od prusko-rakouských válek z roku 1866. Součást oslav je i obchůzka po obci v podání dechové kapely Věrovanka.
Duchovní rozměr oslav se váže ke svátku narození Jana Křtitele, který dle biblického příběhu pokřtil u řeky Jordán spasitele Ježíše Krista. Svátek se v průběhu staletí ustálil na datu 24. června a stojí v blízkosti magického dne letního slunovratu (20. nebo 21. června). Vyvrcholením duchovní části hodových oslav je církevní průvod (procesí) a bohoslužba v hřbitovní kapli sv. Františka Xaverského.