top of page
Vyhledat
Obrázek autoraMgr. Andrea Mrkusová

V muzeu se škrobily a žehlily kroje

Aktualizováno: 11. 6.

V úterý 21. května 2024 bylo ve Vlastivědném muzeu v Olomouci napilno. Proběhl totiž už třetí workshop ze série Akademie tradičních lidových řemesel. Tentokrát jsme se věnovali péči o jeden z nejkrásnějších a nejbohatších prvků tradiční lidové kultury Hané – nákladný hanácký kroj.


Ačkoli péče o lidový oděv patřila k časté činnosti našich předků a znalosti o ní se předávaly z generace na generaci, v dnešní době rychlé módy a moderních doplňků toto vědění velmi rychle upadá v zapomnění. Kroje, v našem případě hanácké, ačkoli se už dávno nenosí, jsou stále používány folklorními soubory v rámci folklorních vystoupení. V takovém případě by měly dobře vypadat a správná starost o ně by měla být samozřejmostí. Stejně tak v případě muzeí. Kroje jsou významnou součástí etnografických sbírek a často bývají vystaveny v expozicích či na výstavách. Než se ale objeví před zraky veřejnosti, procházejí přípravou, aby mohly být obdivovány v celé své kráse a objemnosti.


Workshop škrobení a žehlení krojů si žádal silný lektorský tým. Proto nás tentokrát přijely školit hned dvě lektorky. První z nich byla Bronislava Millá, Mistryně tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje za hanácké svatební koláče, druhou Václava Navrátilová z Muzea Františka Skopalíka v Záhlinicích u Hulína. Obě dámy se péči o hanácký kroj věnují po celá desetiletí a jsou jedny z posledních, které tyto dovednosti našich předků uchovávají a předávají dalším generacím. Mezi návštěvníky tohoto workshopu se řadili nejen zájemci o téma z řad široké veřejnosti a členové folklorních souborů, ale i odborní muzejní pracovníci, zejména etnografové a konzervátoři, kteří se také přijeli poučit o tom, jak o kroj pečovat.


Na fotografie a video z akce se můžete podívat v příloze tohoto článku.


Projekt Akademie tradičních lidových řemesel má za úkol zvyšovat, pomocí odborně zaměřených workshopů, povědomí o tradičních řemeslech, tradiční lidové kultuře a o nemateriálním kulturním dědictví. Workshopy jsou rozděleny do jarní a zimní série, která bude mít svoji premiéru v září. Připravuje je Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Olomouckého kraje. Tento projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury.


Co už proběhlo?

drátování keramiky (březen 2024)

pletení ze slámy (duben 2024)

→ škrobení a žehlení kroje (květen 2024)


Co proběhne?

→ Zimní série workshopů začne v září 2024. Podrobnosti a nabídku se brzy dozvíte.


Fotografie z akce:




Videozáznam z workshopu s návodem (kvůli zvuku doporučujeme shlédnout se sluchátky při nižší hlasitosti):






85 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page