Na podzim roku 2024 opět rozjíždíme novou sérii oblíbených workshopů tradiční lidové kultury. Tyto workshopy se konají v rámci projektu Akademie tradičních lidových řemesel.
A na co se můžete těšit?
Na práci se dřevem, zdobení perníků i zpracování vlny.
Dřevěné podzimní dekorace
Úterý 17. září od 15:00 do 17:00
Pod dohledem manželů Sýkorových si vyrobíte podzimní dekorace ze dřeva. Pan Josef Sýkora je oceněn titulem Mistr tradiční rukodělné výroby a věnuje se tvorbě dřevěných hraček. Rukodělné hračky ze dřeva byly oblíbenými předměty dětí v dobách minulých. S manželkou si pan Sýkora ve svém domě v Loučanech otevřel obchod U Sýkorek, ve kterém můžete zakoupit nejen kvalitní dřevěné hračky, ale i bytové dekorace a kuchyňské doplňky.
Zdobení perníků
Úterý 22. října od 15:00 do 17:00
S blížícími se Vánocemi jistě hledáte inspiraci ke zdobení perníků. Perníkářka Hana Kuželová, Mistryně tradiční rukodělné výroby, která bude workshop lektorovat, se už dlouhá léta zabývá výrobou bíle zdobeného dekorativního perníku. Přijďte si nazdobit vlastní.
Plstění
Úterý 19. listopadu od 15:00 do 17:00
Během workshopu proniknete do tajů plstění, jedné z nejstarších technik zpracování ovčí vlny, která předcházela tkaní. Pomocí této techniky naši předkové vyráběli například oděv, klobouky nebo teplou obuv. Zmínky o plstěné košili biskupa Gebharta se objevují už i v Kosmově kronice. Workshop povede tkadlena Michaela Hyklová, která se zpracování vlny a tkaní věnuje již desítky let.
Praktické info:
Jak se na workshop zapsat?
Na workshop je nutné se předem přihlásit, protože kapacita každého workshopu je omezená: mrkusova@vmo.cz / 778 744 868. Je lepší se přihlásit písemně přes email.
Kolik stojí vstupné na workshop a co si mám vzít s sebou?
Účastnický poplatek za jednu lekci: 100 Kč dospělí, 80 Kč senioři, 50 Kč děti
Detailní informace ohledně toho, co si s sebou vzít, co si připravit a kam přesně se dostavit, obdržíte po přihlášení.
Kdo workshopy pořádá?
Workshopy pořádá Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Olomouckého kraje, které spadá pod Vlastivědné muzeum v Olomouci.
Co je cílem těchto workshopů?
Cílem je zvyšovat povědomí o tradiční rukodělné výrobě a seznamovat veřejnost s řemesly a s činností, která byla pro naše předky vlastní a kterou my už pomalu zapomínáme.
Kdo je partnerem těchto akcí?
Projekt Akademie tradičních lidových řemesel se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury. Za přispění na realizaci workshopů také velmi děkujeme Olomouckému kraji.
Budeme se těšit!
Kommentare